Chór Parafialny

Niedawno obchodziliśmy 25-lecie istnienia chóru przy władysławowskiej parafii.

Muzyka sakralna sięga najstarszych dziejów cywilizacji, a w naszej parafii chór kościelny powstał w 1979 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza (1973-1983) Ryszarda Bucholca i organisty parafialnego p. Tadeusza Guza. Warto wskazać, że w 1978 roku papieżem został Polak, a entuzjazm Polaków z tego faktu był ogromny i to wtenczas wielu mieszkańców Władysławowa aktywnie włączyło się do pracy chóru, który działa do dziś.

Aktualnie w zespole śpiewają następujący chórzyści:

DYRYGENT: Guz Tadeusz

ALTY: Fiszer Jolanta, Grzegorczyk Anna, Guz Maria, Jarzyna Anna, Kilian Danuta, Kirszling Jadwiga, Klebba Elżbieta, Przybyszewska Dorota, Wittbrod Eugenia

SOPRAN: Badzimirowska Daniela, Derlaf Maria, Gafke Gizela, Glembin Katarzyna, Grodzka Maria, Janulewicz Alicja, Jeka Maria, Koss Kazimiera, Lisakowska Elżbieta, Malinowska Maria, Necel Bożena, Orzeł Irena, Rambiert Bogumiła, Renusz Bronisława, Sitek Teresa, Sosnowska Maria, Totzke Teresa, Rutha Anna.
TENOR: Gola Leonard, Potrykus Roman, Stępka Andrzej,
BAS: Dettlaff Andrzej, Duszyński Henryk, Guz Tomasz, Halman Eugeniusz, Selin Krzysztof oraz akompaniator: Guz Marek.

Większość członków chóru uczestniczy w próbach od wielu (25) lat. Niektórzy z racji zdrowia lub wieku dziś już nie śpiewają. Wśród nich często wspomina się m.in. p Stefania Retusz, Cecylia Podelsk, Józef Głowienke.

Taki mieszany zespół tworzą entuzjaści wielogłosowej muzyki sakralnej, a efekty ich starań możemy usłyszeć we władysławowskim kościele. Z wielką radością odpowiadają też na zaproszenia. Znani są z uczestnictwa w odpustach w Swarzewie, Łebczu i Chłapowie. Chórzyści uczestniczyli w wielu pielgrzymkach i wycieczkach na terenie kraju i zagranicą(Fatimie, Lourdes, Wilnie), gdzie prezentując swój dorobek, prezentowali również naszą społeczność.

Do najważniejszych wystąpień chóru należą śpiewy podczas:

– III Pielgrzymki Ojca Św. w Gdyni -1987r.

– 1000lecie Gdańska -1997

– IV Pielgrzymki Ojca Św. w Sopocie -1999

– mszy św. w Warszawie transmitowanych w radiu

Każdy występ poprzedzają żmudne przygotowania, wymagające wielkiego zaangażowania i odpowiedzialności ze strony chórzystów. Chór składa się bowiem z amatorów, których połączyła satysfakcja z pokonywania trudności wynikających z przyswajania materiału muzycznego … i ogromna chęć śpiewania. Czynności liturgiczne nabierają bardziej uroczystego charakteru, gdy odbywają się ze śpiewem. Muzyka, a zwłaszcza śpiew nie są tylko ozdobą uroczystej liturgii, ale także jej integralną częścią. Posługa liturgiczna jest głównym celem chóru, lecz łączy ich coś więcej niż tylko śpiewanie. Członkowie chóru spotykają się na imprezach, wyjazdach, ślubach – tworzą wspólnotę razem ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Grupa ta jest zawsze obecna w chwilach ważnych dla naszych parafian, śpiewając w kościele z okazji świąt i jubileuszy.

Uczestnictwo w takim śpiewaniu „uszlachetnia serca”, ale też kształtuje twórcze i aktywne osobowości.